خودتان عطر بسازید!

چند قدم ساده در مورد چگونگی ساخت عطر خود

فصل 1 - مقدمه
فصل 2 - تاریخچه عطر
فصل 3 - چگونه می توانم عطر خود را بسازم؟
فصل 4 - چگونه برای ساخت عطر خود اقدام کنید؟
فصل 5 - چه لوازمی نیاز دارید و از کجا تهیه کنید؟
فصل 6 - چگونه می توان عطر خود را در خانه ساخت؟
فصل 7 - آروماتراپی  یا رایحه درمانی در خانه
فصل 8 - برخی از دستور العمل های ساده  برای ساخت عطر در خانهفصل 1 – مقدمه

چرا زنان عاشق عطر هستند ومردان عاشق ماشین؟ برخی از محققان بر این باورند که دلیل علاقه خانم ها به عطر بخاطر فرومون تولید شده از بدن آنهاست. در اغلب موارد، عطر یا بوی خاصی باعث افزایش تولید فرومون بدن خانم ها می شود.
در مطالعات انجام شده، نزدیک به 80٪ از زنان حداقل یک بار در سال عطر می خرند.
بسیاری از زنان به شما خواهند گفت که دلیل آنها برای خرید یک عطر خاص برای خود این است که احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کنند. همچنین باعث می شود آنها احساس زنانه تری داشته باشند.
نه تنها بو باعث می شود که یک زن احساس خوبی در مورد خود داشته باشد، بلکه احساس جذاب بودن نیز می کند.

در این مقاله، ما به دنبال راهی هستیم تا شما عطر خود را بسازید.فصل 2 - تاریخچه عطر

استفاده مردم از عطر به قرن ها پیش برمی گردد. شواهد به دست آمده از یافته های باستان شناسی و متون نوشته شده توسط اجداد ما، نحوه و چگونگی استفاده از رایحه را نشان داده. گل ها و گیاهان معطر به منظور پرستش خدایان وانجام مراسم مذهبی کاربرد داشته.
آشوری ها و مصری ها از روغن های معطر استفاده می کردند.
یونانیان از عطر در مراسم مذهبی و نیز برای اهداف شخصی استفاده می کردند.
با این حال، بعد از سقوط امپراتوری روم، استفاده شخصی از عطر کاهش یافت. در طول قرون وسطی، در اروپا عطر تنها در کلیساها برای مراسم مذهبی و برای پوشش دادن بوی ناشی از بسیاری از بیماری هایی که در آن زمان افزون گردید مورد استفاده قرار گرفت.
در آغاز قرن 13 هنگامی که تجارت با شرق آغاز شد، گل های عجیب و غریب، گیاهان، ادویه جات و ترشیجات در سراسر اروپا به آسانی در دسترس عموم قرار گرفت و به سرعت مرکز تجارت عطر شد.
در اواخر قرن 18، عطرِ مواد مصنوعی تولید شد و این آغاز صنعت عطر در عصر مدرن بود.فصل 3 - چگونه می توانم عطر خود را بسازم؟

هر عطری که می خرید و یا استفاده می کنید از ترکیب شیمیایی روغن های معطر، عطر مخلوط، تثبیت کننده و حلال ساخته شده که تولید بوی دلپذیر و جذابی می کنند.
ترکیب هر عطر، با روغن های عطر پایه که به صورت طبیعی، حیوانی و یا مصنوعی هستند شروع می شود، سپس حلال سبک اضافه می گردد. متأسفانه روغن عطر چه به صورت خالص باشد یا رقیق نشده، می تواند باعث آسیب رساندن به پوست و یا ایجاد واکنش و حساسیت پوستی شود، بنابراین لازم است حلال به آن اضافه شود تا از آسیب رساندن جلوگیری کند. شایع ترین حلال مورد استفاده در ساخت عطر اتانول است.

گیاهان (گل و شکوفه) از قدیمی ترین منابع برای به دست آوردن ترکیبات روغن معطر میباشند. اما دیگر قسمت های گیاه، نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، مثل برگ، شاخه، ریشه، پیاز، دانه، میوه، چوب، صمغ.
منبع حیوانی برای ساخت عطر به طور معمول مشک میباشد که  آن را از دوگونه گوزن آسیایی Civets (به عنوان مشک)، و همچنین Ambergis (یک ترکیب چرب) به دست می آورند. برخی از سازندگان عطر نیز ممکن است ازهر دوگونه در تولید عطر خود استفاده کنند.
روغن های معطر مصنوعی را از طریق سنتز آلی از چندین ترکیب شیمیایی که در تولید لینالول، کومارین و ترپن ها استفاده می شود بدست می آورند.
متأسفانه اگر عطر به درستی نگهداری و ذخیره نشود، ترکیبات آن پس از مدتی ، شروع به خراب شدن و از دست دادن قدرت خود می شوند. بنابراین مهم است که در ظروف محکم، به دور از نور و گرما، و همچنین به دور از اکسیژن و سایر مواد آلی نگهداری شود. برای به دست آوردن نتایج، بهترین مکان در یخچال در دمای بین 3 و 7 درجه سانتیگراد است.فصل 4 - چگونه برای ساخت عطر خود اقدام کنید

در مرحله اول، شما نیاز به در نظر گرفتن این موضوع دارید که چه نوع عطری میخواهید؟ ادکلن؟
ثانیاً، شما نیاز به انتخاب بوی عطر دارید؟ آیا می خواهید ملایم باشد یا تند، شیرین، زنانه، مردانه یا مشترک ؟
حالا شما با پاسخ دادن به سوالات فوق نیاز به جمع آوری لیستی از مواد تشکیل دهنده ای که می خواهید در کار خود از آنها استفاده کنید، دارید.
لازم به یادآوری است که عطرسازی یک هنر است، و تخیل و حس بویایی شما برای غلبه بر کمبود دانش و تجربه، شما را کمک خواهد کرد.
در رابطه با عطرسازی 3 نوع مواد تشکیل دهنده کلیدی نیاز دارید که برای مراقبت از پوست ضروریست:

               1.روغن های ضروری (که از گیاهان مختلف استخراج شده است (ارگانیک یا غیر ارگانیک))
               2.
روغن دانه
               3.
آب


همچنین، نکته دیگری که باید در رابطه با روغن های به کار رفته در عطر بدانیم، این است که 3 نوع مختلف از روغن وجود دارد که در نهایت منجر به تأثیر بوی عطر در طول زمان میباشد.
               1.
روغن (رایحه) پایه - این عطر و بویی است که بر روی پوست به مدت طولانی تری باقی می ماند و معمولاَ به این دلیل آن را به مخلوط اضافه می کنند.
               2.
روغن (رایحه) میانی - بوی عطر کاملاَ تحت تأثیر این رایحه قرار دارد.
               3.
روغن (رایحه) اولیه – معمولاً این رایحه بعد از اسپری شدن عطر بر روی پوست مشهود است و ماندگاری بالایی ندارد.


بسیار مهم است زمانی که در حال ساخت عطر هستید مطابق دستور بالا عصاره هایی که استفاده می کنید به میزان معین (معمولاً مقدار مساوی) ترکیب شوند.


در این قسمت لیستی از روغن هایی که به راحتی می توانید تهیه کنید و به شما در تولید عطر رویایی تان کمک خواهد کرد تهیه شده.

               1.
رایحه پایه : صندل، وانیل، دارچین، خزه، گل سنگ، سرخس.
               2.
رایحه میانی : برگ لیمو، گل شمعدانی، بهار نارنج.
               3.
رایحه اولیه : ارکیده، گل رز، ترنج، اسطوخودوس، لیمو، لیمو ترش.فصل 5 – چه لوازمی نیاز دارید و از کجا تهیه کنید؟

حالا که تصمیم به ساخت عطر برای خود دارید چند نکته را باید در نظر بگیرید!

1.
در اولین قدم، شما نیاز به انتخاب یک فرمول یا دستورالعمل دارید. دلیل انتخاب فرمول یا دستور العمل از این روست که به شما در تولید عطر بسیار کمک می کند. مثل دستورالعملی که برای ساخت یک غذای خوب مورد استفاده قرار می گیرد.
بسیار مهم است که تصمیم  بگیرید چه نوع عطری می خواهید و پس از تهیه یک دستور خاص، عطر خود را تولید کنید.

2.
قدم دوم، شما نیاز به اسانس و عطری دارید که در دسترس باشد. همانطور که این مواد تشکیل دهنده در ساخت عطر اهمیت دارند بسیار مهمتر است آنهایی را که کیفیت بهتری دارند انتخاب کنید. هرچقدر روغن با کیفیت تری استفاده کنید، کیفیت محصول نهایی نیز بهتر خواهد بود.
همچنین مهم است که در مورد یادگیری و درک خطرات بهداشتی که با اسانس و عطر همراه است بدانید چون برخی از فرمولاسیون یا دستور العمل ها می توانند باعث بروز برخی مشکلات در سلامتی شود.

3.
قدم سوم، هر عطر امروز به تنهایی ساخته نمی شود، بلکه از الکل به عنوان حلال اولیه نیز استفاده می شود (حلال کمک می کند تا ازقدرت روغن کاسته شود).

4.
قدم چهارم استفاده از لوازم مناسب جهت اندازه گیری، مخلوط کردن و نگهداری محصول است.
می توانید از ظروف آشپزخانه خود برای اندازه گیری روغن های عطر، الکل، حلال و مخلوط کردن آنها و نیز نگهداری آن استفاده کنید.(قیف، شیشه، بطری)

5.
تثبیت کننده با سایر مواد تشکیل دهنده به منظور کاهش میزان تبخیر عطر یا اسانس استفاده می شود. خوب است بدانید تنها مقدار کمی از مواد تثبیت کننده در تهیه عطر مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل ممکن است عطر سریعتر قدرت خود را از دست بدهد.فصل 6 - چگونه می توان عطر خود را در خانه ساخت؟

همانگونه که در مباحث قبل اشاره شد مواد اصلی تشکیل دهنده در ساخت عطر 3 مورد میباشند که عبارتند از:


1 .
روغن های ضروری
2.
آب
3.
الکل

بسیاری از این آیتم ها را می توان از یک فروشگاه تخصصی، و عطاری ( داروهای گیاهی) به دست آورد.
همچنین شما نیاز به کاسه بزرگ (برای مخلوط کردن تمام مواد تشکیل دهنده با هم)، قاشق و برخی از فنجان های اندازه گیری و ظرفی برای نگهداری عطر دارید.


چند دستور العمل ساده
:

1.
دستور العمل عمومی
در این روش، شما نیاز به مقداری آب و شکوفه های گل خرد شده دارید. (در صورتی که شکوفه در دسترس نیست میتوانید از یاس یا اسطو خودوس عادی استفاده کنید).
شکوفه های گل را در یک کاسه ریخته و مقداری آب هم اضافه کنید. سپس آنها را به مدت یک شبانه روز داخل ظرف در بسته نگه داشته، روز بعد، میتوانید این محلول را داخل بطری های کوچک قرار داده و در هوا یا بر روی پوست خود اسپری کنید.

2.
دستورالعمل شگفت انگیز
برای این کار، شما نیاز به آب مقطر، آب کلم، علف چای، سرو و رزماری دارید (که همه آنها از روغن های ضروری هستند). سپس باید آنها را با هم مخلوط کرده و به مدت یک شبانه روز نگهداری کنید.
پس از یک دوره 12 ساعته یا بیشتر، محلول بدست آمده را می توان در یک بطری تیره قرار داد و از آن به صورت اسپری بر روی پوست استفاده کرد. بطری تیره طراوت و تازگی عطر شما را تا زمان اسپری شدن حفظ میکند.

3.
دستور العمل زمزمه باران
مطابق این دستور شما بازهم نیاز به آب مقطر، مقداری ودکا، صندل، ترنج و اسانس (که می تواند به عنوان روغن های عطر خریداری شود) نیاز دارید.
این مواد باید با هم به هم زده و سپس به مدت یک شبانه روز در یک ظرف در بسته نگهداری و ذخیره شوند. روز بعد می توانید آن ها را به یک بطری تیره رنگ منتقل کنید. این عطر باید در جای خنک و خشک نگهداری شود.

سه عطر بالا به طور معمول برای حدود یک ماه بو و رایحه خود را حفظ میکنند. برای اینکه عطر ماندگاری بیشتری داشته باشد باید چیز بهتری تولید کنید!

برای این منظوربهتر است مطابق این دستور روغن های عطر مانند چوب صندل، چوب سدر، ترنج، آب کلم و مقدار کمی وانیل را با هم مخلوط کرده و در یک ظرف شیشه ای به مدت یک هفته در جای خنک نگهداری کنید. بعد از این مدت، می توانید این محلول را به بطری های عطر کوچک انتقال دهید و مورد استفاده قرار دهید.
در نظر داشته باشید که عمر مفید این نوع دستور العمها  فقط یک ماه میباشد و نه بیشتر. بنابراین هر چند هفته شما باید این عطر را مجدد تولید کنید.فصل 7 - آروماتراپی  یا رایحه درمانی در خانه

استفاده از روغن ها فقط جهت مراقبت از پوست نیست بلکه می توان از آنها به عنوان عطرطبیعی که در بهبود خلق و خوی افراد، راندن انرژی های منفی، کمک به استراحت افراد و نیز جذب انرژی های مثبت کمک می کند، استفاده کرد. حتی ممکن است باعث ایجاد حس فریبنده، مرموز، اعتماد به نفس و یا حس خوب کاملا زنانه ای در شما شوند.

دستور العمل های ارائه شده زیر ساده و قابل انجام است. این بستگی به انتخاب شما دارد که از کدام یک از دستورات  برای ساخت عطر خود پیروی می کنید.

در ابتدا شما نیاز به رایحه پایه دارید. می توانید از الکل و یا یک روغن حامل استفاده کنید. (اما بهترین پایه مخلوطی از این دو با هم است). بهترین نوع الکلی که می توانید استفاده کنید الکل بی بوست. ترکیب این الکل با جوجوبا باعث می شود تا عطر شما عمر طولانی تری داشته باشد.
با توجه به این موضوع که جوجوبا یک روغن حامل گران و در ایران نایاب است می توانیم از روغن هسته بادام و یا روغن هسته زردآلو استفاده کنیم.


لوازم مورد نیاز برای ساخت عطر آروماتراپی:

               1.
قاشق های اندازه گیری
               2.
قیف کوچک
               3.
بطری های رنگی کوچک
               4.
قطره چکان


حالا دستورالعمل ساخت عطر آروماتراپی:

  1. مرحله اول، 1 قاشق چای خوری روغن حامل (جوجوبا، هسته بادام یا زردآلو) و1 قاشق چای خوری الکل را با قیف در بطری ریخته.
  2. مرحله بعد، اضافه کردن اسانس به انتخاب خود است. توجه داشته باشید که اسانس را قطره قطره اضافه کنید نه یکجا. ( دستور العمل ساخت اسانس نیز در ادامه گفته خواهد شد)
  3. پس از افزودن هر قطره از اسانس به بقیه مخلوط، بطری باید تکان داده شود.
  4. پس از اضافه کردن آخرین قطره از اسانس و تکان دادن بطری، باید آن را در یک محل تاریک و خنک به مدت 12 روز یا بیشتر نگداری کنید. توجه داشته باشید در این مدت حداقل روزی 3 بار بطری را تکان دهید. ( درب بطری باید محکم بسته شود).
  5. پس از 12 روز شما می توانید از عطر آروماتراپی که خود ساخته اید لذت ببرید.


اولین دستور العمل
این دستور العمل به طور خاص برای آن دسته از زنانی که ممکن است از اعصاب و استرس رنج می برند مفید باشد، و کمکی برای حس آرامش باشد.

               4
قطره یاس
               2
قطره لیمو
               1
قطره نعناع هندی


دستور العمل های زیر برای کمک به تمرکز، امنیت و ایجاد آرامش در شما موثر است.

الف. ایجاد تمرکز

4
قطره چوب سدر
2
قطره سیج
1
قطره گریپ فروت
2
قطره ماندارین


ب. حفظ آرامش

2
قطره گریپ فروت
2
قطره نعنا


ج. خواب راحت

2
قطره ترنج
3
قطره بابونه
2
قطره مرزنجوش
4
قطره اسطو خودوس


د. آرامش بخش

3
قطره اسطوخودوس
3
قطره بهارنارنج
2
قطره نعناع


دستور العمل های بعدی ما در بالا بردن احساس تندرستی کمک خواهد کرد. همچنین این عطر کمک خواهد کرد که همواره آرامش خیال و دلی آرام داشته باشید.


الف. ایجاد تحرک (مناسب برای استفاده قبل از تمرینات ورزشی)

3
قطره یاس
3
قطره بهارنارنج
4
قطره نارنج


ب. غلبه بر هیجان و استرس

1
قطره سیج
3
قطره نعناع هندی
2
قطره رز
4
قطره چوب بلسان بنفش


ج. مهربانی و عطوفت

2
قطره شکوفه درخت لیمو
3
قطره آهک
2
قطره بهارنارنج
3
قطره صندل


د. شوق و شور

4
قطره عسل
2
قطره رز
2
قطره یاسمن

حال که چند دستور العمل برای ساخت عطر آروماتراپی خود دارید، بهتر است مواد و لوازم این کار را تهیه کنید و شروع به ساخت عطر خود کنید.فصل 8 - برخی از دستور العمل های ساده برای ساخت عطر در خانه

در این فصل ما تعدادی از دستور العمل های مختلف را که نه تنها برای ساخت عطرمناسب است بلکه برای اسپری بدن و کلن نیز کاربرد دارد و می توانید در خانه آنها را تهیه کنید، ارائه می کنیم.

اولین دستور ما، ساده ترین دستورالعملی است که جهت مراقبت از پوست نیزبه راحتی می توانید در خانه انجام دهید.

مواد تشکیل دهنده ای که نیاز دارید عبارتند از:

الف. 2 فنجان آب
ب. 2 فنجان شکوفه های تازه گل خرد شده (ممکن است بخواهید از گل اسطو خودوس، یاس بنفش، شکوفه پرتقال، نارنج و یا پیچ امین الدوله استفاده کنید).


نحوه تهیه عطر:

1.
در یک کاسه، یک تور قرار دهید (مطمئن شوید که لبه های پارچه از اطراف کاسه آویزان باشند). یک فنجان از شکوفه های گل (به انتخاب خود) را داخل تور ریخته و بر روی آن آب بریزد به نحوی که به طور کامل سطح شما را پوشش دهد. بر روی کاسه نیز دربی قرار دهید.

2.
اجازه دهید شکوفه و آب یک شب در کاسه بمانند. روز بعد در کاسه را برداشته و تور را از لبه کاسه برداشته، به آرامی فشار دهید. این آب معطر را در یک قابلمه کوچک حرارت داده تا زمانی که جوش آید. اجازه دهید این مایع که همان عطر شماست سرد شده و سپس آن را در بطری کوچک دربسته نگه دارید. عمر این عطر حدود 1 ماه می باشد.


دستور العمل های آسان زیر به عنوان  دستور العمل اساسی جهت ساخت عطرهایی که کمی معطرتر از موارد ذکر شده بالا میباشند ارائه می گردد.

مواد لازم:

4
قطره صندل
4
قطره مشک
3
قطره کندر
2
قاشق چای خوری روغن جوجوبا (روغن حامل در هنگام استفاده از اسانس یا عطر در عطر سازی مورد استفاده قرار گیرد).


طرز تهیه:

1.
تمامی مواد تشکیل دهنده را باهم در یک بطری ریخته و به خوبی تکان دهید.
2.
آنها را در یک بطری تیره رنگ ریخته و به مدت 12 ساعت نگه دارید.
3.
مرحله آخر نگهداری این مواد در جای خشک و خنک میباشد.

دستور ساده بعدی نیز برای ساخت عطر طبق مباحث قبلی ذکر شده با استفاده از روغن عطر، آب و الکل تهیه می گردد.


مواد لازم:


 2
فنجان آب مقطر
 3
قاشق غذاخوری الکل
 5
قطره اسطو خودوس عادی
10
قطره بابونه
10
قطره سنبل الطیب


طرز تهیه:

1.
تمام این مواد تشکیل دهنده را در یک بطری با هم مخلوط کرده و به خوبی بطری را تکان دهید.
2.
مخلوط را طبق دستورات قبلی به مدت 12 ساعت یا بیشتر در بطری تیره رنگ نگهداری کنید.
3.
بعد از 12 ساعت توصیه می شود برای استفاده از عطر، بطری را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.


دستور بعدی که ارائه می دهیم در واقع کلن است و مواد تشکیل دهنده اصلی آن لیمو می باشد.

مواد لازم:

1
فنجان آب مقطر
1
فنجان کلم
3
قطره لیمو
10
قطره اسطو خودوس
10
قطره آهک


طرز تهیه:

1.
روغن های ضروری را با الکل در یک بطری ریخته و به خوبی تکان دهید.
2.
به مدت 3 هفته این محلول را در بطری نگه دارید.
3.
پس از 3 هفته، آب مقطر را اضافه کرده و یک هفته دیگر نیز زمان دهید تا در بطری بماند.
4.
خیلی مهم است که در طول این چهار هفته بطری را روزی یک بار تکان دهید.
5.
پس از 4 هفته، شما می توانید این مخلوط را در بطری های تیره در جای خنک و تاریک ذخیره کنید.

دستور نهایی ارائه شده در زیر که از مرکبات تهیه شده به عنوان بادی اسپلش استفاده می شود.

مواد لازم:


2
فنجان آب مقطر
3
قاشق غذا خوری الکل
پوست لیمو و پرتقال 1 قاشق غذا خوری (که باید بطور ظریفی ریز یا خرد شده باشد)
5
قطره لیمو
10
قطره ماندارین
10
قطره نارنج


طرز تهیه:

1.
پوست لیمو و پرتقال را با الکل مخلوط کرده و در یک شیشه به مدت 1 هفته قرار دهید.
2.
پس از یک هفته، اسانس و آب مقطر را به مایع اضافه کنید.
3.
اجازه دهید این مخلوط بیشتر از 2 هفته در شیشه بماند. در این مدت روزی یک بار شیشه را به خوبی تکان دهید.
4.
بعد از این مدت محلول را در بطری تیره و در جای خنک و تیره نگهدارید.
همانطور که می بینید ساخت عطر، کلن و یا اسپری بدن ساده است.لازم به ذکر است تمامی دستورات مندرج در این متن برای ساخت عطر خانگی کاربرد دارد.

 

 

جمع آوری مطالب شیما آرام

خودتان عطر بسازید عطر شخصی ساخت عطر خانگی تاریخچه عطر صنعت عطر عطرسازی آروماتراپی درمان استرس و اعصاب حس آرامش تمرکز آرامش خواب راحت ایجاد تحرک ورزش غلبه بر هیجان و استرس مهربانی شوق و شور